Wydarzenia 2021/2022
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Po miesiącach wytężonej pracy, 24 czerwca, zabrzmiał po raz ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Uroczystość tradycyjnie odbyła się na korytarzu szkolnym, na którym zgromadzili się uczniowie, w tym uczniowie z Ukrainy, rodzice oraz nauczyciele. (dalej)
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
9 czerwca 2022 r. uczniowie kl. IV i V Szkoły Podstawowej w Mąkosach Starych przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. (dalej)
PODSUMOWANIE PROJEKTÓW W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w czasie roku szkolnego aktywnie realizowały dwa projekty edukacyjne. (dalej)
NOCNY RAJD PO PUSZCZY KOZIENICKIEJ
Uczennice z klasy VI i VII, ubrane w stroje inspirowane kulturą dawnych Słowian, wzięły udział w VII Nocnym Rajdzie po Puszczy Kozienickiej „W poszukiwaniu Kwiatu Paproci” zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Mazowieckiego PTSM „Ziemia Radomska” w Radomiu oraz Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. (dalej)
WIZYTA W RANCZO RAJEC – SPOTKANIE Z ALPAKAMI
14 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-IV pojechały do Rajca Poduchownego na Ranczo Alpaki. Było to bardzo przyjemne spotkanie z tymi niezwykle miłymi, przyjaznymi zwierzętami. (dalej)
DZIEŃ MATKI I OJCA W SZKOLE
10 czerwca 2022 roku w szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona obchodom Dnia Matki i Ojca. Na zaproszenie dzieci licznie przybyli do szkoły mamusie i tatusiowie, którzy zasiedli przy udekorowanych wiosennymi kwiatami stołach. (dalej)
GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA O RUCHU DROGOWYM
8 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kozłowie odbył się XXII Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Konkurs składał się z części praktycznej i teoretycznej. Ocenie podlegała jazda po rowerowym torze przeszkód i test sprawdzający znajomość przepisów ruchu drogowego. (dalej)
WYCIECZKA W GÓRY
Pierwszego czerwca nasi wychowankowie wyruszyli na trzydniową wycieczkę w Tatry w doborowym towarzystwie uczniów z sąsiednich szkół w Bartodziejach i Woli Goryńskiej. (dalej)
DZIEŃ DZIECKA 2022
Dzisiaj, 1 czerwca 2022 roku, wszyscy radośnie przybyli do szkoły, bowiem jest to dzień szczególny w kalendarzu – dzieci te młodsze i te starsze obchodzą swoje święto – Dzień Dziecka. Klasy wraz z wychowawcami i z pomocą rodziców zaplanowały i przygotowały zabawy. (dalej)
KONKURS MATEMATYCZNY “WESOŁE MYŚLENIE”
31 maja 2022 roku odbył się w naszej szkole po raz dwunasty Gminny Konkurs Matematyczny klas drugich i trzecich “Wesołe myślenie”. (dalej)
KONKURS “ŚLADAMI WANDY MALCZEWSKIEJ”
18 maja 2022 roku w Radomiu odbyła się finałowa gala konkursu artystycznego „Śladami Wandy Malczewskiej”. Uczniów do udziału zaprosiły trzy kuratoria oświaty: mazowieckie, jako główny organizator, oraz łódzkie i śląskie, bo na terenie tych trzech obecnych województw żyła urodzona 200 lat temu kandydatka na ołtarze. (dalej)
KONKURS PIOSENKI THE VOICE OF JASTRZĘBIA
19 maja 2022 roku naszą szkołę w Gminnym Konkursie Piosenki The Voice of Jastrzębia reprezentował uczeń klasy V Nikodem Jabłoński. Chłopiec piosenką “Chodź, pomaluj mój świat” z repertuaru grupy Dwa plus jeden wywalczył III miejsce. Gratulujemy!
WYCIECZKA DO WYSOKIEGO KOŁA I KAZIMIERZA DOLNEGO
16 maja uczniowie szkoły wraz z p. Marzeną Trzos i rodzicami udali się na wycieczkę. Pierwszym punktem wyjazdu było Sanktuarium NMP Różańcowej w Wysokim Kole, gdzie uczestniczyli we Mszy świętej dziękczynnej za dar Pierwszej Komunii świętej. (dalej)
KONKURS “POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA”
Konkurs skierowany był do uczniów klas 1 – 3 szkół podstawowych. Etap szkolny został przeprowadzony w listopadzie 2021 r. na lekcjach religii w każdej klasie w wymiarze dwóch jednostek lekcyjnych. (dalej)
XI GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
16 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej w Kozłowie odbył się Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Wiersze o sławnych Polakach”. (dalej)
AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W kalendarz imprez organizowanych w naszej szkole wpisany jest apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku szkolnym odbył się 29 maja i był znakomitą okazją by uzmysłowić sobie rolę i znaczenie Konstytucji dla życia mieszkańców naszego kraju. (dalej)
KONKURS RECYTATORSKI “WIOSNA, ACH TO TY”
25 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jastrzębi odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski “Wiosna, ach to Ty“. (dalej)
EKOLOGICZNA LEKCJA KATECHEZY I TECHNIKI
W Światowy Dzień Ziemi przypadający 22 kwietnia i w przededniu akcji „Gminne sprzątanie” zostały przeprowadzone katechezy i lekcje techniki, na temat potrzeby dbania o środowisko naturalne. (czytaj)
KONKURS PLASTYCZNY “WIELKANOCNA KARTKA ŚWIĄTECZNA”
21 kwietnia 2022 r. odbył się finał konkursu plastycznego ,,Wielkanocna Kartka Świąteczna” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jastrzębi. (czytaj)
WIELKANOC 2022
Jak co roku, w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną, odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkiej Nocy, w trakcie której artyści przybliżyli nam nasze staropolskie zwyczaje wielkanocne. (czytaj)
KONKURS – PALMA WIELKANOCNA
Podczas obchodów Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej, rozstrzygnięty został konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego, skierowany do uczniów szkół podstawowych. (czytaj)
WOLONTARIUSZE MISYJNI – WIELKANOC 2022
Każdego roku w okresie przedświątecznym wolontariusze przygotowują karty z życzeniami i drobne upominki, które wręczają osobom samotnym mieszkającym w rejonie naszej szkoły. Zapraszamy do galerii zdjęć. (czytaj)
PACZKA NA KRESY – WIELKANOC 2022
„Miłować prawdziwie i w pełni potrafi tylko ten, kto
zdolny jest „posiadać” swoją duszę, posiadać siebie
samego: posiadać po to, ażeby stawać się „darem dla
drugich”.
/św. Jan Paweł II, 24.02.1981r., Watykan/
Na początku marca otrzymaliśmy list od Mazowieckiego Kuratora Oświaty, pani Aurelii Michałowskiej.
Szanowni Państwo,
w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, pragnę zaprosić Państwa do udziału w akcji „Paczka na Kresy – Wielkanoc 2022”, skierowanej tym razem do ofiar wojny w Ukrainie, które były zmuszone do opuszczenia swoich domów i znalazły schronienie w Polsce. (czytaj)
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach od 04 do 06 kwietnia 2022 r. przeżywaliśmy szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Każdego dnia odbywały się w miejscowym kościele spotkania z nauką rekolekcyjną, podczas których nasi uczniowie czynnie włączali się w ich przebieg.(czytaj)
POKAZ HISTORYCZNY
28 marca 2022 roku mieliśmy okazję gościć w murach naszej szkoły Grupę Artystyczną Rekonstrukto z pokazem historycznym “Życie i kultura w Średniowieczu”. (czytaj)
DLA PRZYJACIÓŁ Z UKRAINY
Pani Marta Dzięciołowska przeprowadziła ostatnio w szkole zbiórkę słodyczy dla naszych małych przyjaciół z Ukrainy mieszkających w Mąkosach Starych. Nasi uczniowie bardzo zaprzyjaźnili się z nowymi koleżankami i kolegami, chętnie ich odwiedzają po szkole i spędzają z nimi miło wolny czas. Poniżej kilka zdjęć z naszymi sąsiadami z Ukrainy 🙂
“ZABIERZ COŚ SŁODKIEGO NA SPOTKANIE Z BEZĄ”
22 marca, w naszej szkole, uczniowie mieli okazję poznać pięknego i mądrego psa imieniem Beza. Firma CaneCaro Dogoterapia&Hotel dla psów prowadzi bowiem zajęcia edukacyjne w towarzystwie psa, podczas których dzieci uczą się jak jak dbać o swojego psiaka, co ich pupil lubi, a czego nie i jak właściwie odczytywać wysyłane przez niego sygnały. (czytaj)
ZDROWYM ŚNIADANIEM WITAMY WIOSNĘ!
21 marca wreszcie przyszła długo wyczekiwana wiosna. Powitaliśmy ją inaczej niż zwykle, bo zdrowym śniadaniem.(czytaj)
8 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET
Z okazji Dnia Kobiet życzymy
zbierania z życia tylko najlepszych wrażeń
i spełnienia wszystkich marzeń.
I aby słońce na niebie
świeciło zawsze tylko dla Nich.
8 marca – Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń szkolnych. W tym roku panowie – ci najmłodsi, młodsi i trochę starsi nie zapomnieli o swoich koleżankach z klasy i paniach nauczycielkach. (czytaj)
BAL KARNAWAŁOWY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
1 marca w oddziale przedszkolnym odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy.(czytaj)
BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W niedzielę, 27 lutego, w Jastrzębi odbył się kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. (czytaj)
GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
25 lutego 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego w Jastrzębi w trzech kategoriach: chłopcy młodsi, chłopcy starsi i dziewczęta starsze. Odnieśliśmy wielki sukces! (czytaj)
“MÓWIĘ NIE PRZEMOCY”
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi w ramach Kampanii 19 dni zorganizował konkurs plastyczny “Mówię NIE przemocy”. Jego głównym celem było zwrócenie uwagi społecznej na przemoc w rodzinie. (czytaj)
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY MATEMATYCZNEJ ARCHIMEDES
8 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Matematycznej Archimedes. Niedawno otrzymaliśmy wyniki tego konkursu i miło nam poinformować, że czterech uczniów uzyskało tytuł laureata – Szymon Chodak z kl. III oraz trzech uczniów klasy IV – Michał Kwaśniewski, Jakub Dudek i Kacper Zaczek. Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym uczestnikom. Koordynatorem konkursu była p. Marta Dzięciołowska – nauczyciel matematyki.(czytaj)
KONKURS “NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA CHOINKOWA”
2 lutego, w Muzeum Wsi Radomskiej w dworze z Brzeziec, odbyło się rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Na konkurs napłynęło 179 prac ze szkół podstawowych regionu radomskiego. Komisja dokonała ich oceny w dwóch kategoriach: “Tradycyjna ozdoba choinkowa” oraz “Współczesna ozdoba choinkowa”. (czytaj)
DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2022
Już drugi rok nie możemy spotkać się w szkole z seniorami z okazji Ich święta. Ale każdy przedszkolak i uczeń o swojej Babci i swoim Dziadku pamięta. Tą drogą ślemy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, uśmiechu z rana, by wnuczęta zawsze o Was pamiętały, by zdrowie i szczęście na zawsze zostało. Powtarzając refren piosenki “Kochana Babciu, Kochany Dziadku – żyjcie 100 lat!!!“.
Film z uroczystości jest dostępny do dnia 29 stycznia 2022 r. pod poniższym linkiem:
https://www.transfernow.net/dl/20220122aSA66a0z
“AKCJE CHARYTATYWNE WOLONTARIUSZY MISYJNYCH”
- W niedzielę 5 grudnia 22. Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie (wolontariusze przeprowadzili przed kościołem zbiórkę do puszki);
- Kartki z podziękowaniami/życzeniami dla żołnierzy w ramach akcji „Obrońcom Granicy” (wykonanie i wysłanie);
- Karty świąteczne z życzeniami i upominki (wykonanie, osobiste doręczenie lub wysłanie) dla osób samotnych, emerytowanych nauczycieli, księży, „partnerów szkoły” i żołnierzy broniących bezpieczeństwa naszej wschodniej granicy;
- Światło Pokoju z Betlejem – 19 grudnia harcerze ZHP przynieśli do radomskiej katedry płomień Betlejemskiego Światła Pokoju. Po mszy świętej przedstawiciele naszej szkoły odebrali to Światło od harcerzy i przekazali do miejscowego kościoła.
- 6 stycznia wolontariusze przeprowadzili akcję charytatywną: „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Azji Środkowej” (Korowód Trzech Króli, uroczysta oprawa liturgii, zbiórka do puszki – uzbierano kwotę 233,00 zł i przesłano na konto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci).
KONKURS POWIATOWY “KARTKA ZE ŚWIĄT I ZABAWKA CHOINKOWA”
ALTERNATYWA DLA SMARTFONA
Czas świąteczno-noworoczny jest dla uczniów porą odpoczynku, relaksu zabawy. Często zdarza się, że spędzamy go z telefonem w ręku, w ten sposób “podtrzymując” kontakty społeczne lub po prostu komunikując się z otoczeniem. Uczeń 8 klasy – Karol Sygocki, jak sam mówi: “przekazał pomysł na aktywne zagospodarowanie wolnego czasu“. Projekt zrealizował przy użyciu telefonu i komputera. Do montażu filmu użył programu Shotcut. Zapraszamy na pokaz 🙂
POMOC POTRZEBUJĄCYM
Los bezdomnych nie jest obojętny uczniom naszej szkoły zwłaszcza w czasie zimowych miesięcy. Wolontariusze rozpropagowali charytatywną zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla osób korzystających z Ogrzewalni dla Bezdomnych w Radomiu mieszczącej się przy ulicy Słowackiego. W czasie przedsięwzięcia zebrano konserwy, zupki chińskie, ciastka oraz ręczniki papierowe, środki czystości do higieny osobistej, które przed świętami przekazano potrzebującym.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział również w akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”, czyli zbiórce produktów żywnościowych dla Naszych Rodaków na Wileńszczyźnie, o której wsparcie prosiła Fundacja Polskich Wartości. Ta akcja to hołd oddany Rodakom, którzy pielęgnują tradycje i narodowe dziedzictwo. Uczniowie zebrali żywność o dłuższym terminie ważności, słodycze, konserwy i chemię. „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” dotrze przed Bożym Narodzeniem do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.
KONKURS PRZYRODNICZY
Od kilkunastu już lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach przyrodniczo – ekologicznych z cyklu Moje spotkania z puszczą organizowanych przez Kozienicki Park Krajobrazowy w Pionkach. Zawsze osiągają sukcesy zajmując miejsca na podium lub wyróżnienia. Również w tegorocznej edycji pt. “Tajemnice starej dziupli” uczennica Arleta Dzięciołowska zajęła III miejsce a Nikola Koral wyróżnienie w kategorii fotografia. Dziewczynki otrzymały dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe. Cieszy fakt, że uczniowie chętnie wykonują prace w różnych dziedzinach na konkursy przyrodniczo – ekologiczne. Poprzez udział w tego typu konkursach uczniowie wyrażają swoje zainteresowania przyrodą, otaczającym światem, kształtują postawę ekologiczną, dostrzegają piękno przyrody. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu uczniów przygotowała p. Izabela Malmon.
SPOTKANIE WIGILIJNE W SZKOLE
Piękną tradycją naszej szkoły są coroczne spotkania opłatkowe i akademia wigilijna. W tym roku ten wyjątkowy dzień celebrowaliśmy w piątek, 17 grudnia 2021 roku. (czytaj)
GMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
15 grudnia 2021 roku w Szkole Podstawowej w Bartodziejach odbył się IV Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: oddziały przedszkolne, klasy I-III oraz Klasy IV-VIII. (czytaj)
SPOTKANIE Z AKTORKĄ
Dnia 10 grudnia uczniowie klas V-VII udali się do Klubu „Senior +” w Mąkosach Starych na niecodzienne spotkanie z Izabelą Brejtkop – aktorką Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. (czytaj)
KULTYWUJEMY TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
„Naród żyje i nikomu zwalczać się nie daje
dopóki język zna swój i swoje obyczaje.
Skoro więc urodziliśmy się Polakami,
polskie obyczaje zakorzeńmy między nami,
a jeśli je dobrze zrozumiemy
od najmłodszego pokolenia kultywować je pragniemy”.
Szkoła to miejsce, w którym uczeń zdobywa wiedzę, umiejętności, przygotowuje się do dorosłego życia. Pragnąc rozbudzić w młodym człowieku wyobraźnię tak, żeby przez całe życie pamiętał fakty z własnego dzieciństwa/nauki szkolnej, między innymi znał zwyczaje i obyczaje kultywowane w jego rodzinie, środowisku i szkole, postanowiliśmy na jednej z lekcji WDŻ przybliżyć jeden z takich świątecznych zwyczajów, jakim jest wypiekanie i dekorowanie pierniczków. (czytaj)
BEZPIECZNI NA DRODZE
Dziś w naszej szkole pojawiła się wyjątkowa choinka, która zamiast tradycyjnej gwiazdy miała przyczepione hasło „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM NA DRODZE”, a na gałązkach w miejsce bombek uczniowie zawiesili opaski odblaskowe. (czytaj)
KATECHEZA O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU …
Podczas katechezy dzieci dowiedziały się, że Św. Mikołaj to tak naprawdę święty chrześcijański biskup, Mikołaj z Miry. Słynął ze swej dobroci, pomagał ludziom, jak tylko mógł. Wyglądał zupełnie inaczej od spotykanego dziś św. Mikołaja: starszego Pana z białą brodą i dużym brzuchem, ubranego w czerwony strój. Tradycyjnie św. Mikołaj, biskup Miry, zakładał infułę, czyli biskupie nakrycie głowy, oraz opierał się na lasce nazywanej pastorałem. Zaś św. Mikołaj, który nosi elfią czapkę i jeździ saniami zaprzęgniętymi do reniferów, pojawiał się w kulturze anglosaskiej w XIX wieku. Św. Mikołaj z Miry, a jeszcze przed nim Jezus, chcieli swoim postępowaniem dokonać w ludziach autentycznej przemiany poprzez czyny, jakich dokonywali za życia. Miały one sprawić, by ludzie stali się wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka i w miarę możliwości mu pomagali.
Wszystkie zadania, które uczniowie wykonywali podczas katechezy były praktycznym utrwaleniem wiadomości zdobytych na lekcji (zostali również obdarowani słodkim upominkiem wręczonym przez „prawdziwego” Św. Mikołaja).
Dla wielu, jeśli nie dla wszystkich dzieci, mikołajki to najprzyjemniejszy dzień w roku. Odrywamy się wtedy od rutynowego szkolnego dnia, lekcje wyglądają nieco inaczej a czasami wychodzimy ze szkoły, aby poszukać św. Mikołaja. (czytaj)
BYLIŚMY NA PREMIERZE W TEATRZE 🙂
3 grudnia 2021 roku zostaliśmy zaproszeni na premierę “Bajki o grzecznym rycerzu” w wykonaniu aktorów Teatru Zaścianek Mąkosy. Miejscem premiery była remiza OSP w Mąkosach Starych, gdzie również swoją siedzibę ma Klub Senior+ (czytaj)
MAGICZNY WIECZÓR WRÓŻB, CZYLI… ANDRZEJKI W SZKOLE
Andrzejki to magiczny wieczór, który obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada i potocznie nazywamy ostatkami. Święto to jest najlepszą okazją do wspólnej zabawy, ponieważ w grudniu rozpoczyna się adwent. W naszej szkole obchodziliśmy andrzejki 26 listopada.(czytaj)
“CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ, KAŻDEMU POTRZEBNY JEST MIŚ”
Tak pisała Halina Bechlerowa i trudno się nie zgodzić ze słowami pisarki. 25 listopada 2021 r., po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, mogliśmy znowu świętować Dzień Misia. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania maskotki. (czytaj)
PODRÓŻUJĄCA FILHARMONIA W SZKOLE
W poniedziałek, 22 listopada, po dłuuuugiej 🙂 nieobecności spowodowanej pandemią, gościła u nas Podróżująca filharmonia w osobie p. Marcina Jóźwiaka.(czytaj)
WARSZTATY RĘKODZIELNICZE DLA SZLACHETNEJ PACZKI W JASTRZĘBI
Szlachetna paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w naszym kraju. Po raz kolejny mieszkańcy naszej gminy wsparli “Szlachetną Paczkę” uczestnicząc w warsztatach rękodzielniczych. (czytaj)
GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
19 listopada 2021 roku po raz szósty w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Owadowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych. (czytaj)
DZIEŃ SENIORA W KLUBIE “SENIOR+”
Dnia 17 listopada 2021 r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w uroczystości z okazji Dnia Seniora w Mąkosach Starych. Młodzież przygotowała krótki program artystyczny oraz życzenia.(czytaj)
POWIATOWY MIĘDZYSZKOLNY KONKURS “MÓJ NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
Wydział Katechetyczny Diecezji Radomskiej zaprosił uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Powiatowym Międzyszkolnym Konkursie pt. „O rzewne, o tajemne paciorki moje! Mój najpiękniejszy różaniec”. Prace należało złożyć do 20 października 2021 r. (czytaj)
11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jedenastego listopada obchodzimy jedno z najważniejszych dla Polaków świąt – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono poświęcenie wielu pokoleń Polaków, którzy oddali swoje życie po to, byśmy mogli żyć
w wolnym kraju. (czytaj)
WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE – 103. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
W dniu 5 i 8 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami udali się na cmentarze w Jedlni i Goryniu. Wcześniej zgromadzono w szkole znicze, a uczennice klasy VI wykonały róże i szarfy do wiązanek, które zostały złożone na grobach poległych żołnierzy. (czytaj)
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU HISTORYCZNO-PLASTYCZNEGO “POLSKA MOJA OJCZYZNA”
8 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej w Kozłowie odbyło się rozstrzygnięcie III Gminnego Konkursu Historyczno – Plastycznego „POLSKA MOJA OJCZYZNA”, którego celem było rozbudzenie uczuć patriotycznych, wzbogacenie wiedzy uczniów o ważnych wydarzeniach, postaciach z historii Polski i uwrażliwienie na piękno naszego kraju. (czytaj)
VIII BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
29 października po szkole chodziły niemalże same anioły. W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odbył się uroczysty apel – Szkolny Bal Świętych, podczas którego każda klasa zaprezentowała piosenkę o świętości wraz z opracowaną przez siebie choreografią.(czytaj)
PAMIĘTAJCIE! WARTO POMAGAĆ – DOBRO WRACA
W dniach od 11 – 25 października w imieniu Streetworkerów Caritas Radom, nasi wolontariusze misyjni przeprowadzili w szkole zbiórkę kawy, herbaty i cukru dla osób bezdomnych. Streetworkerzy Caritas Radom codziennie docierają z pomocą potrzebującym osobom. Intencją jest podanie ludziom bezdomnym ciepłego napoju, potrzebnego szczególnie w jesienne, zimowe dni. (czytaj)
“MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU” – MODLITEWNA AKCJA CHARYTATYWNA
W tym roku nasza szkoła dołączyła do międzynarodowej akcji modlitewnej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ogólnoświatowa kampania jest zaproszeniem by przypomnieć sobie słowa Matki Bożej z Fatimy, że dziecięca i ufna modlitwa różańcowa może naprawdę zmienić świat, pokonać zło i przynieść pokój. (czytaj)
GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej w Jastrzębi. Turniej odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy VI i młodsi oraz klasy VII – VIII. Obydwa zakończyły się dla nas sukcesem.(czytaj)
“MOTOCYKLEM PRZEZ AZJĘ I GÓRY PAMIR”
Klub Seniora w Mąkosach Starych zorganizował wyjątkowe spotkanie z panem Piotrem Gierasińskim – podróżnikiem z sąsiedniej gminy Zakrzew.(czytaj)
DBAMY O MIEJSCA PAMIĘCI
Dnia 22 października wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na żołnierską mogiłę z okresu I wojny światowej usytuowaną w lesie. Jak co roku uczniowie uprzątnęli grób oraz teren wokół niego, a następnie ozdobili miejsce pamięci kwiatami. Nastąpiła chwila refleksji i zadumy – wolontariusze zapalili znicze i zmówili modlitwę, oddając cześć i pamięć poległym żołnierzom.
KONCERT EDUKACYJNY DLA DZIECI “JESIEŃ”
22 października uczniowie klas I-VI oraz sześciolatki oddziału przedszkolnego mieli okazję wysłuchać koncertu edukacyjnego “Jesień” w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. (czytaj)
plakat pochodzi z profilu fb Szkoły Muzycznej I st. w Kozienicach
“WITAMINKI, WITAMINKI, DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI…”
Dzieci z oddziału przedszkolnego doskonale wiedzą, że aby być zdrowym trzeba dobrze się odżywiać. A ponieważ najwięcej witamin mają owoce i warzywa, przedszkolaki postanowiły samodzielnie przygotować sok bez dodatku cukru. (czytaj)
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
13 października przyjęliśmy do naszej społeczności szkolnej kolejnych uczniów. W tym dniu bowiem miał miejsce ceremoniał ślubowania i pasowania na ucznia, do którego przygotowała dzieci z klasy I wychowawczyni p. Alicja Lutek. (czytaj)
KWIATY DLA NAUCZYCIELI
Dla wszystkich nauczycieli najlepsze, najserdeczniejsze, najcieplejsze życzenia zdrowia, wyrozumiałości oraz cierpliwości…W dniu Waszego święta staje tu przed Wami dziatwa uśmiechnięta…
13 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej zwany potocznie Dniem Nauczyciela (czytaj)
XXI DZIEŃ PAPIESKI I KWESTA NA “ŻYWY POMNIK JP II” – FUNDACJĘ DZIEŁA NOWEGO TYSIĄCLECIA (zdjęcia)
KONKURS PLASTYCZNY “POCZTÓWKA Z WAKACJI”
30 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastrzębi odbył się finał konkursu plastycznego organizowanego przez placówkę, pod nazwą “Pocztówka z wakacji”. Celem konkursu, jak czytamy w Regulaminie, było “zatrzymanie wspomnień wakacyjnych przez pokazanie piękna innych kultur, utrwalonych w formie pocztówki”. (czytaj)
DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE!
Z okazji Dnia Chłopaka
wiele uśmiechów, a mało złości,
jak najmniej smutków, dużo radości.
Te i wiele innych życzeń można było usłyszeć w salach i na korytarzu szkolnym 30 września, bowiem dziewczyny, jak zwykle, stanęły na wysokości zadania i nie zapomniały o swoich kolegach 🙂 (czytaj)
PRÓBNA EWAKUACJA
W dniu 27 września 2021 r. o godz. 10.00 przeprowadzono praktyczne sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji w budynku szkoły. Ewakuacja odbyła się w formie ćwiczenia z uwzględnieniem ustaleń zawartych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla budynku SP w Mąkosach Starych. Ćwiczeniem objęte były wszystkie grupy dzieci i inne osoby przebywające w tym czasie w szkole.
Celem ćwiczenia było m. innymi:
- sprawdzenie przyjętej procedury ewakuacji szkoły,
- sprawdzenie poprawności działania przyjętych metod i form alarmowania o zagrożeniu w szkole,
- doskonalenie działania w sytuacjach zagrożenia osób funkcyjnych w szkole odpowiedzialnych za przeprowadzenie ewakuacji, w szczególności: dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz pracowników obsługi,
- zapoznanie dzieci z zasadami ewakuacji na wypadek zagrożenia w szkole,
- sprawdzenie warunków ewakuacji w budynku w szczególności: drożności dróg ewakuacyjnych, sprawności drzwi służącym ewakuacji, oznakowania dróg ewakuacyjnych.
W ramach praktycznego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji uruchomiono procedurę alarmowania wewnętrznego o zagrożeniu i sprawdzono poprawność postępowania osób odpowiedzialnych za przebieg ewakuacji w budynku oraz zachowanie uczniów w trakcie ewakuacji.
Alarmowanie w sposób przyjęty w instrukcji przeprowadzono poprzez uruchomienie sygnału umownego (3 dzwonki) oraz poprzez komunikat Pani Dyrektor podany słownie.
PIERWSZY MIESIĄC W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM ZA NAMI 🙂
15 września dzieci w oddziale przedszkolnym obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach uważnie wysłuchaliśmy opowiadania o małej dziewczynce Vashti, której świat odmienił się dzięki zwyczajnej kropce.(czytaj)
Już po raz 28 w tym roku sprzątaliśmy świat a dokładniej naszą małą ojczyznę – wieś Mąkosy Stare. Tegorocznej akcji przyświecało hasło “Myślę, więc nie śmiecę“. Uczniowie wraz z nauczycielami każdego roku włączają się w przedsięwzięcie, którego głównym celem tym razem była promocja ograniczenia wytwarzanych odpadów.(czytaj)
FESTYN “SZCZEPIMY SIĘ Z KGW”
26 września na terenie remizy OSP w Mąkosach Starych odbył się Festyn, którego głównym celem była promocja szczepień przeciw COVID-19. Jako szkoła dołożyliśmy małą cegiełkę do imprezy w postaci organizacji kiermaszu książek, występu artystycznego uczniów szkoły i organizacji zabaw integracyjnych.(czytaj)
SUKCES NASZEGO UCZNIA W KONKURSIE GMINNYM
W Gminnym Konkursie BRD “Świeć na drodze” zadaniem uczniów było wykonanie odblasków z nieużywanych już opasek lub innych elementów odblaskowych.(czytaj)
PROJEKT EDUKACYJNY “WZMACNIAMY NASZĄ ODPORNOŚĆ”
W ostatnim tygodniu września starsze klasy naszej szkoły realizowały projekt edukacyjny, podczas którego nabyli wiedzę o tym, co to jest odporność i jak istotna jest dla naszego organizmu.(czytaj)
UCZNIOWSKIE AKCJE CHARYTATYWNE
Uczniowie z Wolontariatu Misyjnego przeprowadzili w drugim tygodniu września dwie akcje charytatywne: “Oczyść dom i świat z elektrośmieci” i “Solidarni z Afganistanem”.(czytaj)
ZACZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY!
1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Pani Dyrektor – Małgorzata Bednarska, powitała wszystkich przybyłych. Przypomniała o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole w związku z pandemią Covid-19. Życzyła wszystkim aby nadchodzący czas nauki był satysfakcjonujący zarówno dla uczniów jak i nauczycieli a szkoła była miejscem realizacji zainteresowań i pasji.